Polska Wiadomości

“Obrońcy demokracji” spędzili Boże Narodzenie pod Pałacem Prezydenckim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Okazuje się, że Wigilia Bożego Narodzenia nie jest jedynie czasem do rodzinnego świętowania przyjścia na świat. Tego dnia można również… protestować przed Pałacem Prezydenckim przeciwko zmianom w sądownictwie. W taki właśnie sposób przedstawiciele tzw. ruchów obywatelskich – m.in. Obywateli RP, Wolnych Sądów i Warszawskiego Strajku Kobiet „przeżywali” w ramach akcji „Wigilia z Konstytucją” przyjście na świat Syna Bożego.

W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób. Frekwencja, zdaniem organizatorów, nie była jednak najważniejsza. Dla nich liczyła się przede wszystkim idea protestu, czyli sprzeciw wobec „ważnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich tygodniach”. Jednym z nich, zdaniem organizatorów, było podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o SN i KRS.

– To jest symboliczne miejsce przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przychodzimy od pięciu miesięcy, od pięciu miesięcy domagając się debaty, dyskusji z panem prezydentem. Od pięciu miesięcy nie doczekaliśmy się jako społeczeństwo obywatelskie, jako organizacje pozarządowe, jako inicjatywy, eksperci, nie doczekaliśmy się takiej debaty – powiedział Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

Demonstranci odnieśli się ponadto do działań podjętych przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. – To, że jesteście państwo tutaj dzisiaj pokazuje, że nie ma wolnego, nie ma wakacji, nie ma świąt od takich wartości jak demokracja, jak praworządność, jak wolność – powiedziała Agnieszka Wierzbicka z Warszawskiego Strajku Kobiet. Feministka zaapelowała do zgromadzonych o kontynuowanie protestów. – Wchodzimy na drogę służby ojczyźnie, nie możemy się zniechęcić – dodała.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!