Europa Polska Wiadomości

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz: “Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy che przyjąć uchodźców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy chce przyjąć uchodźców – powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Bild”. – Zmuszanie krajów do przyjmowania uchodźców nie pomaga Europie – podkreślił.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel zaapelował w telewizji publicznej ZDF o zrozumienie negatywnej postawy Polaków wobec imigrantów. Zastrzegł…

Szef austriackiego rządu ocenił, że Unii grożą podziały, jeżeli to Bruksela będzie chciała decydować ilu ludzi przyjmą poszczególne kraje. Jego zdaniem dalsza dyskusja o kwotach uchodźców pozbawiona jest sensu, „ponieważ migranci, którzy są w drodze do Europy, nie chcą do Bułgarii ani na Węgry. Przede wszystkim chcą jechać do Niemiec, Austrii lub Szwecji”.

Kurz podkreślił, że trzeba jak najszybciej skorygować błędną do tej pory politykę UE w kwestii uchodźców i migrantów. – Granice między uchodźcami a migrantami ekonomicznymi zatarły się. Chodzi o to, by pomagać ludziom w ich krajach pochodzenia. Jeśli nie jest to możliwe, to w sąsiednich państwach. Jeśli i to nie jest możliwe, to na ich kontynencie w bezpiecznych rejonach – przekonywał.

Jednocześnie Kurz bronił działań Komisji Europejskiej wobec Polski. – Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy. Tu nie może być żadnych kompromisów. Także wobec Polski – podkreślił kanclerz Austrii.

Szef austriackiego rządu powiedział także, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla Turcji. Wypowiedział się też przeciwko powołaniu europejskiego ministra finansów, co zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron. – Prezydent Macron ma ambicje zmieniać Unię Europejską. Ma nasze pełne poparcie, co nie oznacza, że musimy się zgadzać we wszystkich kwestiach – stwierdził.

Na początku tego tygodnia Sebastian Kurz został zaprzysiężony na kanclerza Austrii. 31-letni były minister spraw zagranicznych tego kraju jest najmłodszym szefem rządu w Europie; kieruje koalicją prawicowej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!