Wiadomości

Obrona Terytorialna rozpoczyna ćwiczenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenia indywidualne. Przez weekend osoby, które w maju złożyły wojskową przysięgę, będą się uczyć dwóch elementów: ratownictwa pola walki oraz SERE, czyli technik przetrwania w trudnych warunkach.

Pułkownik Marek Pietrzak z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej wyjaśnia, że szkolenie z technik przetrwania zajmie 12 godzin i obejmie około 800 ochotników.

– Ten element, który będzie realizowany w najbliższy weekend, to tzw. szkolenie A podstawowe. Tym zakresem obejmujemy 100 procent naszych żołnierzy. W drugim roku będą objęci szkoleniem praktycznym, a w trzecim roku specjalne szkolenie przejdą snajperzy – wylicza płk Pietrzak.

Weekendowe ćwiczenia odbędą się w Białymstoku, Siedlcach, Zamościu i Lublinie oraz w Rzeszowie. Rozpoczynają roczny cykl tak zwanych szkoleń indywidualnych. Każdy z żołnierzy zostanie na nie wezwany raz w miesiącu. Terytorialsi w sumie poświęcą na różne szkolenia trzy lata. Potem ich umiejętności zostaną sprawdzone i wtedy staną się pełnoprawnymi żołnierzami obrony terytorialnej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!