Wiadomości

Obchodzimy dzisiaj Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obchodzimy dzisiaj Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Modlimy się za dusze osób, które odeszły z tego świata i przebywają w czyśćcu. W szczególny sposób pamiętamy o naszych najbliższych; odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze oraz uczestniczymy w nabożeństwach w intencji ich dusz.

Kościół przypomina, że w tym roku przez cały miesiąc można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za dusze w czyśćcu cierpiące.

To wyjątkowa modlitwa, która pomaga duszom pojednać się z Bogiem – podkreślił ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

– Odpust jest darem Bożego miłosierdzia. Jest darowaniem kary za grzechy, które zostały już odpuszczone w sakramencie pojednania. Każdy grzech, który popełniamy, zaciąga karę, która powinna być odpokutowana albo na ziemi, albo w rzeczywistości nazywanej czyśćcem. Odpusty są dostępem do nieskończonych zasług męki Jezusa Chrystusa oraz wszystkich świętych. Z owych zasług możemy bezpośrednio korzystać, jeżeli o to poprosimy. W ten sposób pomagamy zmarłym w czyśćcu cierpiącym. To wymierna pomoc dla zmarłych przebywających w czyśćcu. Nasze pokuty, modlitwy, Msze święte – zwłaszcza gregoriańskie – oraz odpusty – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.

Inną formą modlitwy w intencji tych, którzy odeszli, są tzw. wypominki, podczas których wyczytywane są imiona i nazwiska zmarłych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!