Historia Polska Wiadomości

Obchody 72. rocznicy obrony Birczy przed UPA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mijają 72 lata od obrony Birczy przed atakiem UPA. Ukraińscy nacjonaliści po raz pierwszy próbowali zdobyć Birczę w październiku 1945 roku, później były jeszcze dwa kolejne ataki. Wszystkie zostały odparte dzięki bohaterstwu żołnierzy Wojska Polskiego. 12 z nich zginęło, ale dzięki ich ofierze ocalono Birczę przed spaleniem, a mieszkańców przed śmiercią.

Helena Kleban, córka Polaka i Ukrainki w 1944 roku miała niespełna 2 lata. Z opowieści matki wie, jak zginął jej ojciec. Do tej pory nie odnaleziono jednak miejsca gdzie został pochowany. Dla Henryka Burdona, oficera IX Dywizji Piechoty, wojna nie skończyła się 9 maja 1945 roku. Wraz z pułkiem piechoty, w którym służył trafił do Przemyśla, a później do garnizonu w Birczy, którego bronił przed atakami ukraińskich nacjonalistów, a było ich 3, w październiku i listopadzie 1945 roku oraz w styczniu 1946. Sotnie UPA atakowały wojskowy garnizon w Birczy, chcąc zdobyć tę miejscowość i wymordować polskich mieszkańców. Tak działo się na całych kresach od 1943 roku. Zdaniem historyków skala mordów przybrała rozmiary ludobójstwa.

W kościele w Birczy odprawiono mszę świętą za żołnierzy Wojska Polskiego broniących miasteczka i mieszkańców zamordowanych przez UPA. Przed pomnikiem na rynku złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także uczniowie, harcerze i żołnierze 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Relacja filmowa:
http://rzeszow.tvp.pl/34502131/patriotyczne-uroczystosci-w-birczy-zwiazane-z-obrona-miasta-przed-upa

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!