Wiadomości

O czym prezydent Duda chce rozmawiać z Donaldem Trumpem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda poinformował o głównych tematach, które zostaną poruszone w trakcie spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Donald Trump przyjedzie do Polski przed spotkaniem G20 w Niemczech. Prezydent Andrzej Duda pytany o to, czy w związku z tym, wizyta w Warszawie może służyć też podniesieniu sprawy naszej reprezentacji wśród tych krajów zachodnich, które spotykają się na szczycie G20 podkreśla, że ma już konkretne tematy rozmów z Donaldem Trumpem. Jest to bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane z tarczą antyrakietową.

– Jeżeli chodzi o nasz udział w przyszłości w G20, to uważam, że jest to coś, o co powinniśmy się ubiegać. Cały czas rozwijamy nasz potencjał gospodarczy i uważam, że to jest możliwe – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, ma bardzo konkretne tematy do rozmowy z prezydentem Trumpem.

– To nie są jakieś ogólne rozmowy na temat światowego bezpieczeństwa – to są bardzo konkretne kwestie, o których będziemy mówili. Jest wśród nich kwestia bezpieczeństwa energetycznego, a więc również i przyszłego kontraktu z jakimś podmiotem ze Stanów Zjednoczonych, z dostawcą gazu LNG. Pierwsza dostawa już została przeprowadzona i to miało taki charakter testowy, dotarła, została wprowadzona do naszego terminala LNG, więc jest to możliwe, wykonalne i w tej chwili trwają działania zmierzające do tego, aby długoterminowy kontrakt został zawarty […] To jest też kwestia tarczy antyrakietowej i inwestycji, która jest realizowana w Redzikowie […] To jest kwestia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych. Na naszym terytorium żołnierze Stanów Zjednoczonych już są, ale będziemy rozmawiali z panem prezydentem Trumpem także o przyszłości w tym zakresie – zaznaczył Andrzej Duda.

Tematem rozmowy, dodał, będą także szeroko pojęte więzi gospodarcze. Odnosząc się do szczytu państw Trójmorza, prezydent podkreślił, że „w sumie to dwanaście państw Europy Środkowej będących zarazem członkami Unii Europejskiej, które chcą ze sobą współpracować poprzez rozwój infrastruktury, a tym samym budowanie bezpieczeństwa, chociażby energetycznego”.

– W związku z tym jest oczywiste, że prezydent USA, który ma takie doświadczenie życiowe – przez całe życie był biznesmenem – widzi tutaj potencjalne korzyści dla Stanów Zjednoczonych z udziału w tym spotkaniu. Inwestycje w Europie Środkowej to są rzeczywiście ogromne pieniądze, właśnie na rozwój infrastruktury, na budowę dróg, kolei, sieci energetycznych, połączeń gazowych. To są te elementy, które na pewno zdecydowały o tym, że prezydent Trump odwiedzi Polskę. To pokazuje także znaczenie naszego państwa. Jesteśmy po prostu ważnym państwem tej części świata, jesteśmy jednym z większych państw europejskich, jesteśmy liderem Europy Środkowej i dlatego prezydent Trump do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwracał również uwagę na wagę samej wizyty prezydenta USA w Polsce.

– Dla naszego kraju wizyta prezydenta Trumpa jest naprawdę niezwykle ważna. Powiedziałbym wręcz, że jeżeli popatrzy się na kontekst całej sytuacji, to nie można wykluczyć, że ona w ogóle będzie miała charakter historyczny – ocenił prezydent.

Jak podkreślił, wystąpienie, które wygłosi prezydent Trump, „elektryzuje wielu polityków i dziennikarzy na całym świecie”.

– Prezydent Stanów Zjednoczonych z Warszawy wygłasza wystąpienie przecież nie tylko dla Polski, to jest wystąpienie dla całego świata. Z samego faktu tej wizyty mam ogromną satysfakcję i cieszę się, że dojdzie ona do skutku – mówił prezydent Duda.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce to druga poważna wizyta zagraniczna prezydenta Stanów Zjednoczonych od czasu, kiedy objął urząd.

– To nie jest przypadek. To efekt całego szeregu działań politycznych, które w ciągu tych dwóch lat, kiedy jestem prezydentem Rzeczpospolitej, były przeze mnie prowadzone. I to jest, nie ukrywam, dla mnie także i wielka satysfakcja, bo to nie jest tylko kwestia prostego zaproszenia prezydenta USA. Wszyscy zapraszają do siebie prezydenta Stanów Zjednoczonych – każdy chce, żeby prezydent Trump odwiedził jego kraj, bo USA to największe światowe mocarstwo, największa gospodarka, największa na świecie armia, strażnik bezpieczeństwa światowego – to jest po prostu potęga i każdemu na tym zależy. Jesteśmy po prostu ważnym państwem tej części świata, jesteśmy jednym z większych państw europejskich, jesteśmy liderem Europy Środkowej i dlatego prezydent Trump do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie – mówił prezydent Andrzej Duda.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!