Wiadomości

Nowy zielony punkt w lasach RDLP w Szczecinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na terenie Nadleśnictwa Głusko powstał już czwarty na terenie szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych Zielony Punkt Kontrolny. Takie punkty działają już w trzech innych szczecińskich nadleśnictwach – Sulęcin, Kliniska i Gryfino.

W grudniu 2020 r. sfinalizowano prace związane z utworzeniem na terenie Nadleśnictwa Głusko Zielonego Punktu Kontrolnego. Prace nad jego utworzeniem rozpoczęły się w 2019 r., kiedy to opracowano mapy tras oraz wykonano i zamontowano w terenie słupki kontrolne z niezbędnym wyposażeniem: tabliczkami z logo Lasów Państwowych oraz emblematy biegów na orientację z numerami punktów kontrolnych a także metalowe perforatory (kasowniki) do potwierdzania obecności na danym punkcie.

Łącznie wyznaczono i oznakowano w terenie 30 punktów kontrolnych, ponumerowanych od 31 do 60. W 2020 r. wykonano dużą mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi i opracowano regulamin. Tablica (mapa) zamontowana została na miejscu postojów pojazdów „Sówka” w leśnictwie Jaźwiny. Miejsce to stanowi początek każdej z czterech, o różnym stopniu trudności, tras.

„Orientering” to doskonały pomysł na samotny wypoczynek, w parze, z rodziną wyprawę czy też z grupą znajomych. Zabawa polega na odnalezieniu w lesie punktów kontrolnych i potwierdzenie obecności przy nich. Można w tym celu iść, truchtać lub biec. Swoich sil można próbować w ciągu dnia, jak też i w nocy.

Można korzystać z tej formy wypoczynku w każdych warunkach pogodowych za wyjątkiem: wichur, ulewnych deszczy, burz i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Należy pamiętać, że punkty znajdują się w lesie, więc zawsze należy dostosować ubiór do panujących warunków terenowych, posiadać przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią na wypadek zagubienia czy kontuzji.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!