Wiadomości

Nowy sondaż: Tusk mocno mobilizuje obie strony sporu politycznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Polacy są podzieleni w kwestii oceny powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. Wyraźną przewagę mają jednak osoby krytycznie oceniające to wydarzenie. W pierwszym badaniu zadano respondentom następujące pytanie “Jak ocenia Pani/Pan powrót Donalda Tuska do polskiej polityki?”.

Pozytywnie ocenia powrót Tuska 35 proc. badanych. 42 proc. odnosi się do tego wydarzenia negatywnie. Tusk jest ciepło witany przede wszystkim przez wyborców Koalicji Obywatelskiej; co jednak ciekawe, również zdecydowana większość sympatyków Polski 2050 patrzy na niego pozytywnie. Wyjątkowo sceptyczni są wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

W drugim badaniu zadano uczestnikom badania pytanie o takiej treści: “Czy według Pani/Pana Platforma Obywatelska z Donaldem Tuskiem jako przewodniczącym ma szanse wygrać najbliższe wybory parlamentarne i odebrać władzę Prawu i Sprawiedliwości?”.

Zdaniem 32 proc. – PO z Tuskiem na czele może odebrać PiS władzę. Tu również odpowiedzi zależą w głównej mierze od sympatii politycznych respondentów.

Badanie potwierdza tezę, że Tusk mobilizuje obie strony – zarówno zwolenników opozycji, jak i sympatyków obozu rządzącego. W tym sensie jego aktywność doprowadzi do zmian przede wszystkim w szeregach opozycji. Powrót byłego premiera w największym stopniu zagraża innym partiom opozycyjnym.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!