Wiadomości

Nowy sondaż przynosi złe wieści dla Donalda Tuska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tylko niecałe 25 proc. respondentów uważa, że gdyby Donald Tusk był premierem, walka z inflacją i drożyzną byłaby skuteczniejsza – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Na początku kwietnia, w ramach przedwyborczej trasy po kraju, lider PO Donald Tusk odwiedził Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim. W czasie spotkania ze swoimi sympatykami były premier mówił między innymi o drożyźnie i inflacji. Przewodniczący Platformy zadeklarował wówczas, że jeśli opozycja wygra wybory to w połowie przyszłej kadencji Polska będzie miała jedną z najniższych inflacji w Unii Europejskiej.

– Jestem absolutnie przekonany, że w połowie przyszłej kadencji, jeśli opozycja zdobędzie władzę, Polska nie będzie wśród trzech najgorszych państw europejskich, jeśli chodzi o drożyznę, tylko wśród czterech, pięciu najlepszych – powiedział Tusk w Chełmnie. W tym kontekście wspominał też, że gdy był premierem, to wybuchł światowy kryzys ekonomiczny po upadku banku Lehman Brothers w 2008 r. – Jak zacząłem premierowanie, światowy kryzys finansowy był wyjątkowo dotkliwy. To był najgłębszy kryzys od II wojny światowej. A udało się w ciągu trzech lat zejść do inflacji na poziomie zero – zaznaczył.

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytało Polaków, czy ich zdaniem „gdyby obecnie władzę w Polsce miała opozycja i premierem był Donald Tusk, walka z inflacją byłaby skuteczniejsza, a ceny w sklepach niższe”.

Z sondażu wynika, że tylko 24,4 proc. respondentów wierzy w Tuska w tej kwestii. Tylko 8,1 proc. uczestników badania wskazało na odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 16,3 proc. na „raczej tak”. Przeciwnego zdania jest aż 59,7 proc. badanych. 40,1 proc. respondentów powiedziało, że „zdecydowanie nie” wierzy w to, że inflacja byłaby niższa, gdyby premierem był Tusk, a 19,6 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”. 15,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei jeśli chodzi o respondentów, którzy deklarują się jako wybory opozycji, to 45 proc. uważa, że Tusk byłby w stanie poradzić sobie z drożyzną, a 39 proc. nie wierzy w niego w tej sprawie.

/wp.pl, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!