Polska Wiadomości

Nowacka chce wykreślić z podstawy programowej ludobójstwo wołyńskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarządzane przez skrajną lewicę Ministerstwo Edukacji Narodowej chce uczyć o “konflikcie polsko-ukraińskim” i wykreślić zwrot o ludobójstwie Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Tak wynika z opublikowanych przez MEN proponowanych zmian podstawy programowej.

Nowacka wykreśla z podstawy programowej ludobójstwo wołyńskie. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło tzw. “konsultacje” w sprawie zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Jedna ze zmian dotyczących przedmiotu Historia zakłada wykreślenie zwrotu “ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.

Chodzi o załącznik dotyczący nauki historii w liceum i technikum. W jednym z opublikowanych 12 lutego plików, w części “XLVIII. Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką”, zaproponowano wykreślenie zwrotu dot. “ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z podstawy programowej.

Aktualne brzmienie: wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego, (w tym ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej);

Proponowane brzmienie: wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego, (w tym ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej).

To nie jedynie proponowane zmiany, które znalazły się w załączniku.

Z obecnego zapisu: “charakteryzuje różne postawy polskiego społeczeństwa wobec polityki okupantów oraz wymienia przykłady heroizmu Polaków, w tym Witolda Pileckiego i Maksymiliana Marii Kolbego; podaje przykłady kolaboracji z Niemcami i Sowietami”, MEN chce wykreślić zwrot: “oraz wymienia przykłady heroizmu Polaków, w tym Witolda Pileckiego i Maksymiliana Marii Kolbego; podaje przykłady kolaboracji z Niemcami i Sowietami”. Ministerstwo chce natomiast zwrócić uwagę na “różne” postawy polskiego społeczeństwa.

W punkcie dotyczącym przykładów zbrodni niemieckich i sowieckich wykreślono nawias “(m.in. z uwzględnieniem Auschwitz i Palmiry, Piaśnica, niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi, Ponary, Katyń, Miednoje, Charków)”.

Z kolei w przypadku oporu wobec komunizmu w Polsce MEN proponuje się usunąć wątki “żołnierze niezłomni” – w tym: rtm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, płk Łukasz Ciepliński, a także rola Kościoła katolickiego, znaczenie emigracji)”.

Ministerstwo chce wykreślić też m.in. zapis o “zjawisku rozwoju radykalnego islamizmu” oraz przyczynach “wzrostu znaczenia islamu we współczesnym świecie”.

“Konsultacje” potrwają do 19 lutego.

NASZ KOMENTARZ: W kontekście proponowanych zmian należy przypomnieć, że tezy o “konflikcie polsko-ukraińskim” były wielokrotnie prezentowane przez stronę ukraińską. Chodzi o zastosowanie metody symetryzmu tj. zrównania winy obu stron na zasadzie “czy ty strzelasz, czy do ciebie strzelają, jeden huk”. Warto zauważyć, że w ten sposób można zrelatywizować wszystkie zbrodnie, także ukochany przez lewicę tzw. holokaust. Wystarczy opisać kilka przykładów mordów dokonanych na Niemcach przez Żydów, by zacząć narrację o “konflikcie niemiecko-żydowskim”.

Polecamy również: Sędzia złożyła Bodnarowi samokrytykę za współpracę z PiS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!