Europa Polska Wiadomości

Norweski król Harald V podziękował pracującym w stoczni w Hyllestad Polakom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal polsatnews.pl król Norwegii Harald V podziękował w czwartek Polakom pracującym w stoczni Havyard w Hyllestad na zachodzie kraju za ich wkład w ratowanie gospodarki w okresie pandemii Covid-19. – Bez nich Norwegia zatrzymałaby się – oznajmił monarcha.

Swoim stwierdzeniem król, który wraz z królową Sonją złożył wizytę w Hyllestad, nawiązał do wypowiedzi burmistrza miasta Kjella Eide. Przyznał on, że gmina jest bardzo uzależniona od zagranicznych pracowników. Dyrektor stoczni Karsten Saevik stwierdził wprost, że jego zakład “nie może funkcjonować bez Polaków”.

Stoczni Havyard groziło jesienią 2020 roku zamknięcie, gdy u 96 pracowników potwierdzono Covid-19. Sytuację uratowali polscy robotnicy, którzy wznowili produkcję. – Muszę podziękować Polakom, za to jak bardzo nam pomogli. Przez dłuższy czas objęci byli dłuższymi rotacjami. Nie mogli normalnie wrócić do domu i odwiedzić swoich rodzin. Wielkie podziękowania dla Polaków, których mogliśmy tu gościć – podkreślił Saevik.

W związku z wybuchem ogniska koronawirusa w liczącej 1,5 tys. mieszkańców gminie 700 osób poddano kwarantannie. Dzięki pracy Polaków projekty realizowane w stoczni były kontynuowane, a obecnie opóźnienia w ich realizacji wynoszą ok. 100 dni.

Norweska para królewska odwiedziła Hyllestad w ramach trzydniowej podróży statkiem po zachodnim wybrzeżu.

Miły gest.

Źródło: poslatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!