Wiadomości

Norweska konsul uznana za persona non grata w naszym kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce, została przekazana ambasadorowi Norwegii w Warszawie – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Sławomir Szynkowski vel Sęk.

MSZ Norwegii oświadczyło, że polski konsul Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata. Rzecznik prasowa norweskiego resortu poinformowała, że powodem tej decyzji było zachowanie dyplomaty.

– Powodem jest jego osobiste zachowanie, niezgodne z rolą i statusem dyplomaty – powiedziała norweskiej agencji NTB Kristin Enstad.

Według norweskiego MSZ do resortu wielokrotnie napływały skargi na polskiego konsula, dotyczące publicznych gróźb i częściowo przemocy stosowanych przez niego wobec funkcjonariuszy. Dyplomata odmawiał także wykonania poleceń policji, a w niektórych przypadkach jego zachowanie zostało zgłoszone organom ścigania.

Polskie MSZ w odpowiedzi na działania strony norweskiej podjęło decyzję o uznaniu za persona non grata konsul Norwegii, o czym poinformował wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czytaj też:

Polski konsul w Norwegii uznany za persona non grata

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!