Wiadomości

Polski konsul w Norwegii uznany za persona non grata

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata w tym kraju. Portal tvp.info nieoficjalnie dowiedział się, że polski rząd jeszcze dziś podejmie analogiczne kroki wobec norweskiej dyplomacji.

Według norweskich mediów, powołujących się na tamtejsze MSZ, przyczyną wniosku o odwołanie polskiego konsula była niezgodna z rolą dyplomaty działalność w kilku sprawach konsularnych, w tym niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych.

Doniesień o „niewłaściwym zachowaniu dyplomaty” nikt nie potwierdził. W sieci można natomiast obejrzeć film nagrany przez Kowalskiego podczas jego interwencji w mieście Hamar. Polska rodzina, której Barnevernet odebrał dzieci, poprosiła konsula o asystowanie przy ich odwiedzinach i rozmowach z urzędnikami placówki. Urzędnicy nie chcieli do tego dopuścić i wezwali policję. Zachowanie Kowalskiego, w przeciwieństwie do norweskiej policji lekceważącej prawo międzynarodowe, nie budziło zastrzeżeń.

Rząd RP od początku bronił Kowalskiego. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że polski rząd zawsze na całym świecie będzie walczył o los polskich obywateli.

– Takie jest zadanie polskich ambasadorów, takie jest zadanie polskich konsulów i od tego oczywiście na pewno nie odejdziemy – mówił premier.

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie – dodawał w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kowalski „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych” został w plebiscycie MSZ uznany za najlepszego polskiego konsula roku 2016. Dyplomata udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dzieci.

Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!