Europa Wiadomości

Norwegia przeprasza kobiety, które wiązały się z Niemcami podczas II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy wyczytać na portalu rp.pl norwegia przeprosiła kobiety, które po II wojnie światowej spotkały się z karami i publiczną hańbą za utrzymywaniem stosunków z niemieckimi żołnierzami.

Według historyków nawet 50 tysięcy kobiet w Norwegii utrzymywało bliskie relacje z niemieckimi żołnierzami. Wiele z nich spotkało się z konsekwencjami po zakończeniu wojny. Dochodziło do aresztowań, zwolnień z pracy i pozbawiania obywatelstwa.

Premier Norwegii Erna Solberg przeprosiła te kobiety. – Dla wielu to była tylko nastoletnia miłość. Dla niektórych miłość do wrogiego żołnierza lub niewinny flirt odcisnęły swoje piętno na resztę życia. Dziś w imieniu rządu chce te kobiety przeprosić – powiedziała szefowa rządu.

Wielu niemieckich żołnierzy okupujących kraje nordyckie było zachęcanych przez swoich przywódców do posiadania dzieci z lokalnymi kobietami.

W Norwegii w czasie wojny wybudowano domy Lebensborn (Żródło życia – niem.). Była to instytucja powołana przez Heinricha Himmlera, której celem było m.in. stworzenie “nordyckiej rasy nadludzi”.

– Nie możemy powiedzieć, że Norweżki, które miały osobiste relacje z niemieckimi żołnierzami, pomagały w niemieckich działaniach wojennych – uważa historyk Guri Hjeltnes.

Być może powinno się jeszcze wysłać przeprosiny do niemieckich żołnierzy? Jak uważacie? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!