Wiadomości

Nigeryjska mafia – „plemienna i bezwzględna” – sieje terror we Włoszech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Raport za drugie półrocze 2018 roku Biura Śledczego ds. Zwalczania Mafii oddzielny rozdział poświęca mafii nigeryjskiej, zwracając uwagę na jej rosnące wpływy we Włoszech. Z północy rozprzestrzeniła się ona stopniowo na całe terytorium kraju, aż do Sycylii, gdzie znalazła własną niszę, wchodząc ścisłą kooperację z Cosa Nostra.

Według raportu, struktury mafii miałyby pozostawać „w stałym kontakcie z krajem macierzystym, co winno być monitorowane, aby zapobiec radykalizacji przez proislamskie ekstremistyczne ugrupowania działające w Nigerii, gdzie Boko Haram nadal się rozwija”. Podkreślono nadto, że należy zwrócić szczególną uwagę na instytucje penitencjarne „w celu uniknięcia radykalizacji”.

Dokument definiuje strukturę mafii jako „plemienną i bezwzględną” oraz „trudną do rozszyfrowania w jej wewnętrznej dynamice”. Grupa, funkcjonująca jako międzynarodowa sieć przestępcza, centralę zdaje się mieć w Afryce. Znakomicie opanowała ona nowoczesne, alternatywne systemy finansowe, co pozwala jej na uzyskiwanie coraz większych dochodów z handlu ludźmi, traktowanymi jak niewolnicy, z przemytu ludzi, handlu narkotykami oraz bronią. Pieniądze w dużej części trafiają potem do Nigerii.

Jak informuje regionalne wydanie „La Repubblica” z Bolonii, prokurator Stefano Orsi z Bolońskiego Okręgowego Biura Śledczego ds. Zwalczania Mafii nakazał zatrzymanie 19 osób, co pozwoliło rozpoznać panujące w organizacji brutalne zasady. Część aresztowanych zdecydowała się bowiem podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwością, składając obszerne zeznania.

„Za naruszenie tych zasad przewidziana jest kara śmierci, czemu towarzyszą wymyślne tortury, takie jak palenie żywcem” – stwierdził prokurator.

Kto raz wejdzie w struktury nigeryjskiej mafii, musi być w niej do śmierci…

/ilgiornale.it/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!