Wiadomości

Niespodziewany spadek produkcji w Niemczech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W grudniu produkcja przemysłowa w Niemczech gwałtownie spadła. To najgorszy wynik od 2009 r. – podaje agencja Reutera, powołując się na opublikowane we wtorek dane niemieckiego Ministerstwa Gospodarki.

W Niemczech w grudniu 2016 r. produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 3,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,5 proc., po korekcie z +0,4 proc. – poinformował w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca wzrośnie o 0,3 proc.

Rok do roku produkcja przemysłowa spadła o 0,7 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,3 proc., po korekcie z +2,2 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 2,5 proc.

Najbardziej spadła produkcja tzw. dóbr kapitałowych, czyli maszyn, urządzeń i półfabrykatów – aż o 5,4 proc. Spadek produkcji dóbr konsumpcyjnych wyniósł 3,1 proc., a pośrednich – 1,1 proc. Produkcja energii spadła o 0,9 proc.

Ekonomista ING Carsten Brzeski zapewnia jednak Reutersa, że „choć wygląda to dramatycznie, grudniowy spadek należy przyjmować z przymrużeniem oka”. Według niego, wpłynęły na to niezwykle niskie temperatury i nietypowy w ubiegłym roku „efekt bożonarodzeniowy” w handlu.

Niektórzy eksperci zwracają też uwagę, że wpływ na gospodarkę Niemiec ma też niepewność co do tego, w którą stronę pójdą teraz ich najwięksi partnerzy handlowi – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Analitycy zauważają jednak, że najnowsze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle są najlepsze od grudnia 2014 r., więc w najbliższych miesiącach sytuacja – teoretycznie – powinna się poprawić.

/reporters.pl, polskieradio.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!