Wiadomości

Nieprzebrane tłumy demonstrantów na ulicach katalońskich miast

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Barcelonie, a także w innych miastach i wsiach Katalonii trwa strajk generalny. Nieczynne są sklepy, banki, restauracje…

Strajk generalny został zorganizowany przez nowo powstały ruch obywatelski o nazwie la Taula per la Democracia. Strajkuje transport, nieczynne są nawet porty w Barcelonie i Tarragonie.

Hiszpańskie koleje RENFE odwołały od wtorku do 9 października 151 pociągów w kierunku Katalonii z powodu strajku.

Za to nieprzebrane tłumy wyległy na ulice katalońskich miast, protestując przeciwko działaniom hiszpańskiej policji, towarzyszącym niedzielnemu referendum, i domagając się ogłoszenia niepodległości przez Katalonię.

Przypomnijmy, że w wyniku akcji policji, która próbowała uniemożliwić przeprowadzenie referendum, atakując głosujących oraz komisje wyborcze, a także blokując dostęp do niektórych lokali wyborczych oraz konfiskując urny i karty do głosowania, rannych zostało prawie 900 osób.

Mimo to, w głosowaniu wzięło udział przeszło 42% uprawnionych, przy czym nie uwzględniono tu głosów, które oddano na kartach skonfiskowanych przez policję. Z tego 90% opowiedziało się za odłączeniem Katalonii od Hiszpanii.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!