Wiadomości

Niepełnosprawny musiał czołgać się podczas rozprawy sądowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziom Sądu Okręgowego w Łodzi w związku z poniżającym traktowaniem niepełnosprawnego oskarżonego poinformował Rzecznik Dyscyplinarny, sędzia Piotr Schab.

Sędzia Joanna K. z Sądu Okręgowego w Łodzi usłyszała zarzut „uchybienia godności urzędu”. Podczas rozprawy 24 lutego 2017 roku w Łodzi „wydała oskarżonemu polecenie dotarcia do stołu sędziowskiego, dopuściła do sytuacji, że oskarżony, będący osobą niepełnosprawną w związku z amputacją nogi, poruszając się z miejsca dla osób oskarżonych do stołu sędziowskiego, a następnie wracając na swoje miejsce, przemieszczał się czołgając po podłodze” – głosi komunikat Rzecznika Dyscyplinarnego.

Bulwersującą sytuację opisał cytowany przez portal gazeta.pl wolontariusz z Fundacji Court Watch Polska, który był obecny na rozprawie. „Oskarżony próbował zejść z ławki, kiedy mu się to udało zarówno policjant jak i pracownik medyczny przebywający na sali w czasie całej rozprawy ruszyli w stronę oskarżonego, by pomóc mu przemieścić się do sędzi, jednak sędzia, widząc to, powiedziała jedynie, by się zatrzymali: »poradzi sobie«. Następnie oskarżony, dosłownie mówiąc, przeczołgał się przez całą salę do przodu; wyglądało to strasznie” – powiedział.

Postępowanie w tej sprawie wszczęto nie tylko wobec Joanny K., przewodniczącej składu sędziowskiego. Zarzut uchybienia godności urzędu usłyszała również sędzia Agnieszka S., która „jako członek składu orzekającego w sprawie przeciwko ustalonemu oskarżonemu, podczas rozprawy, nie podjęła jakichkolwiek działań, w celu przeciwdziałania poniżającemu traktowaniu oskarżonego przez przewodniczącą składu sędziowskiego” – czytamy w komunikacie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!