Wiadomości

Nieoficjalnie: Polska będzie kupowała gaz z Nigerii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Afrykańskie media donoszą, iż Polska ma kupować od Nigerii gaz, który ma częściowo zastąpić dostawy z Rosji.

Andrzej Duda przebywał z wizytą w Nigerii. To pierwsza taka podróż polskiego prezydenta od 60 lat i – jak donoszą zagraniczne media – od razu bardzo owocna. Od miesięcy nad Polską i Unią Europejską wisi widmo kryzysu energetycznego spowodowanego rosyjską polityką.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy do Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat – mówił we wtorek Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim.

– Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – podkreślał.

Portal theafricareport.com donosi, że obie strony doszły do porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski. Pozycjonujemy się, aby być alternatywnym dostawcą dla Europy – mówi Minister stanu ds. ropy naftowej Nigerii Timipre Sylva cytowany przez portal theafricareport. – Już pracujemy z Algierią nad budową Gazociągu Trans-Saharyjskiego, który ma zabrać nasz gaz aż do Europy – wskazuje polityk. O porozumieniu z Nigerią pisze również ekspert od Afryki z Instytutu Nowej Europy Aleksander Olech.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!