Wiadomości

Niemcy żądają od Wielkiej Brytanii konkretnych propozycji w sprawie brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że Unia Europejska jest gotowa do ewentualnych rozmów w sprawie brexitu, ale Londyn musi jak najszybciej przedstawić swoje konkretne rozwiązania w kwestii tzw. backstopu. Także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim David McAlister oczekuje od brytyjskiej premier Theresy May konkretnych propozycji.

Jeśli chodzi o przyszłość granicy irlandzko-brytyjskiej, Maas powiedział, że nie można pozwolić, aby Irlandia była izolowana. „W sprawie backstopu Niemcy i cała Unia Europejska stoją po stronie Irlandii” – napisał na Twitterze szef niemieckiej dyplomacji.

Z kolei McAlister powiedział dziś w telewizji ZDF, że sprawa zabezpieczenia granicy irlandzko-brytyjskiej ujęta w umowie brexitowej nie podlega renegocjacji.

– Teraz będziemy spokojnie i w skupieniu czekać, co konkretnie zaproponuje nam premier Wielkiej Brytanii. Przypominam, że wczoraj Donald Tusk w imieniu 27 członków i wielu europarlamentarzystów wyraźnie powiedział, że zawarta umowa jest kompromisem, który pozwoli na uregulowany brexit – powiedział McAlister.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!