Wiadomości

Niemcy stawiają na Trzaskowskiego: “młody i postępowy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W stolicy Niemiec w piątek odbył się panel burmistrzów i prezydentów miast podczas obchodów 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. „Warszawą, Budapesztem, Pragą i Bratysławą rządzą młodzi i postępowi politycy” – komentują niemieckie media.

Przy okazji tych obchodów prezydent Warszawy przypomniał również o Pakcie Wolnych Stolic, które obejmują Budapeszt, Pragę, Bratysławę i Warszawę. Jest to koalicja, której założeniem jest, aby prezydenci stolic Grupy Wyszehradzkiej wymogli na Unii Europejskiej większe pieniądze bezpośrednio dla miast, a nie rządów.

– Budapeszt, Praga, Bratysława, Warszawa – oto Pakt Wolnych Stolic! – podkreślił Trzaskowski, który rozmawiał z prezydentami tych miast w Berlinie.

– Miasta mają odwagę i potencjał, by podejmować najważniejsze wyzwania. Dlatego dziś z burmistrzami rozmawialiśmy o wspólnym pozyskiwaniu funduszy z UE, walce z kryzysem klimatycznym czy z nierównościami – wskazał Trzaskowski.

Wystąpienie prezydenta Warszawy skomentowało niemieckie Deutsche Welle. Jak czytamy w komentarzu na portalu tej niemieckiej stacji, „zdecydowane zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w wyścigu o prezydenturę Warszawy w listopadzie ubiegłego roku, było bolesną porażką dla rządu Prawa i Sprawiedliwości”.

„W prestiżowym pojedynku o stolicę kandydat Platformy Obywatelskiej już w pierwszej turze pokonał konkurenta popieranego przez PiS” – napisano we wstępie do publikacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!