Wiadomości

Niemcy nie chcą płacić za zbrodnie. Szefowa niemieckiego MSZ: Kwestia reparacji jest kwestią zamkniętą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. Dobra wiadomość jest taka, że mamy wspólną przyszłość – mówiła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Republiki Federalnej Niemiec. Teraz dokument zostanie przekazany Niemcom.

Działania Polski w tym zakresie, komentowała we wtorek przebywająca z wizytą w Polsce szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Polityk, na konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ, powtórzyła stanowisko niemieckiego rządu, odrzucające żądania Warszawy.

– Wiem, że temat reparacji bardzo interesuje wiele osób w waszym kraju i przedstawicieli mediów, dlatego się do tego odniosę – mówiła szefowa MSZ Niemiec, zwracając się do Raua. – Wczoraj widzieliśmy w telewizji, że w drodze do Berlina jest list i lepiej jest, że dzisiaj mogliśmy o tym porozmawiać osobiście. Postawę rządu federalnego Niemiec w tej kwestii już znasz – dodała Baerbock.

– Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej, bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostaje przypominanie o cierpieniu milionów, które Niemcy w brutalny sposób zadały Polsce – tłumaczyła.

– Pamięć tego musimy przekazywać młodym ludziom w Niemczech – dodała Baerbock, przyznając, że niemieckie społeczeństwo często nie pamięta o skali krzywdy, jaką Niemcy wyrządziły Polsce w trakcie II wojny światowej.

– Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego, wiesz to, jest kwestią zamkniętą – stwierdziła szefowa niemieckiej dyplomacji, zwracając się do szefa polskiego MSZ. – Dobra wiadomość jest taka, że mamy wspólna przyszłość, z naszą Unią Europejską – dodała.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!