Wiadomości

Korea Północna poparła aneksję ukraińskich ziem do Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Korea Północna udzieliła poparcia dla aneksji ziem Ukrainy. Władze tego państwa uważają też rosyjskie weto w ONZ za słuszne.

W poniedziałek rosyjska Duma Państwowa zatwierdziła aneksję czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej wyraziło oficjalne poparcie dla nielegalnych działań Moskwy.

Pjongjang zajął stanowisko, że tak zwane referenda oraz następujące po nich przyłączenie ukraińskich ziem do Rosji odbyły się zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych. Powołał się zasadę równości ludzi i prawo do samostanowienia. “Szanujemy wolę mieszkańców, którzy wyrazili chęć przyłączenia się do Rosji i wspieramy stanowisko rosyjskiego rządu w sprawie przyłączenia regionów do swojego państwa” – czytamy w oświadczeniu władz Korei Płn.

Jednocześnie koreański reżim ocenił, że weto strony rosyjskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wobec potępienia działań Federacji, było słusznym posunięciem.

Przyłączenie części Ukrainy ogłosił w piątek, podczas specjalnego wystąpienia na Kremlu Władimir Putin. Po przemówieniu prezydenta Rosji, Europejscy politycy podkreślili brak legalizmu decyzji Kremla. Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej we wspólnej deklaracji stanowczo odrzucili i jednoznacznie potępili aneksję.

Identyczne stanowisko zajęło NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zaznaczył podczas konferencji prasowej, że to strona rosyjska jest agresorem i to ona może zakończyć wojnę. – Jeśli Rosja zaprzestanie walki – nastąpi pokój. Jeśli Ukraina powstrzyma się od walki, to przestanie istnieć – zaznaczył Stoltenberg.

– To największa próba aneksji terytorium na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej. To Putin ponosi pełną odpowiedzialność i to jego odpowiedzialność, żeby zakończyć cierpienie ludzi na Ukrainie – powiedział w trakcie konferencji Stoltenberg.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!