Wiadomości

Niemcy nakładają pierwsze sankcje na Arabię Saudyjską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd federalny Niemiec wstrzymał wszelkie dostawy broni i amunicji do Arabii Saudyjskiej, a 18 obywatelom tego kraju zakazał wjazdu na teren Unii Europejskiej. To reakcja na zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie tego kraju w Stambule.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas poinformował, że w porozumieniu z innymi unijnymi krajami Niemcy postanowiły zakazać wjazdu na teren unii 18 obywatelom Arabii Saudyjskiej.

– Niemcy wpisały do systemu informacyjnego Schengen zakaz wjazdu dla 18 Saudyjczyków, którzy są podejrzani o udział w morderstwie dziennikarza – powiedział Maas.

Z kolei Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że Niemcy wstrzymają wszelki eksport broni do Arabii Saudyjskiej. Dotyczy to zarówno nowych, jak i starych podpisanych kontraktów. Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził, że kanclerz Angela Merkel zapowiedziała wstrzymanie eksportu broni do tego kraju.

Nie podano, jak długo ma trwać nałożony przez rząd federalny zakaz eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Rzecznik rządu poinformował, że nie wszystkie kraje unijne zdecydowały się na taki krok. Odmówiła np. Francja.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!