Europa Wiadomości

Niemcy chcą ukarać Polskę za ewentualne zatrzymanie dostaw broni na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann ostro skrytykowała Warszawę. Stwierdziła, że możliwe jest wycofanie systemów obrony powietrznej, które Niemcy użyczyły Polsce do ochrony jej nieba.

Niemcy chcą ukarać Polskę za ewentualne zatrzymanie dostaw broni na Ukrainę. Polityk FDP ds. obronności Marie-Agnes Strack-Zimmermann wezwała do “wyciągnięcia konsekwencji”, jeśli Polska przestanie dostarczać Ukrainie pomoc wojskową. -Jeśli polski rząd nie będzie już chciał dostarczać Ukrainie broni ze względu na wewnętrzną propagandę polityczną, Niemcy powinny rozważyć przeniesienie stacjonujących w Polsce systemów rakiet przeciwlotniczych bezpośrednio na Ukrainę powiedziała dziennikarzowi gazety „Der Spiegel”.

-W Europie nie może być miejsca na tak przejrzyste wewnętrzne manewry wyborcze polskiego rządu w czasach brutalnej agresji rosyjskiej – podkreślił Strack-Zimmermann. -Właściwie Polska prawdopodobnie wie o tym znacznie lepiej niż my – stwierdziła. Nawiązała do historii Polski i jej położenia geograficznego jako kraju sąsiadującego z Ukrainą.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w środę: –Nie przekazujemy już broni Ukrainie, bo sami zbroimy się w najnowocześniejszą broń. Wkrótce potem rzecznik polskiego rządu nadał wypowiedzi Morawieckiego inną perspektywę: -Polska gwarantuje dostawy amunicji i broni, o których zdecydowano wcześniej.

Do tej pory Polska oficjalnie przekazała Kijowowi ponad 300 czołgów, głównie konstrukcji radzieckiej, a także 14 myśliwców MiG-29.

Od początku 2023 roku Bundeswehra stacjonuje w pobliżu Zamościa na wschodzie Polski. Chodzi o trzy systemy rakiet przeciwlotniczych Patriot. -Niemcy chcą w ten sposób uwzględnić potrzeby bezpieczeństwa Polski – mówił w sierpniu minister obrony narodowej Boris Pistorius (SPD). Systemy przeciwlotnicze mają pozostać w Polsce do końca 2023 roku.

Niemcy dostarczyły już Ukrainie system Patriot i dwie wyrzutnie oraz rakiety. System służy m.in. do przechwytywania rosyjskich rakiet hipersonicznych.

NASZ KOMENTARZ: Niemcy próbują straszyć Polskę, ale wyjątkowo słabo im to wychodzi. Przypomnijmy, że w czasie apogeum ukro-amoku, rząd warszawski sam proponował, by niemieckie beterie patriot przenieść z Polski na Ukrainę.

Polecamy również: Palestyński lider prosi ONZ o ochronę swojego narodu przed żydowskim rasizmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!