Wiadomości

Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. O sprawie informuje stacja Deutsche Welle powołując się na DPA.

„Sytuacja demograficzna powoduje, że system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady” – czytamy w październikowym raporcie Bundesbanku.

„Podstawą dla dalszych reform jest wiek emerytalny” – czytamy na stronach internetowych stacji „DW”. Od 2012 roku Niemcy stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat w 2031 roku. Ale zdaniem ekspertów to za mało, bo około roku 2025 na emerytury zaczną przechodzić ludzie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.

Z wyliczeń Bundesbanku wynika, że gdyby osoby urodzone w roku 2001 zaczęły przechodzić na emerytury w maju 2070, czyli w wieku 69 lat i czterech miesięcy, to nie tylko odciążyłoby to kasy emerytalne, ale wzmocniło także cały potencjał gospodarczy kraju.

Bundesbank sugeruje więc, aby do 2070 roku podnieść wiek emerytalny w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy. Do wprowadzenia takiego prawa zachęcają także organizacje międzynarodowe jak OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!