Wiadomości

Nielegalni migranci zostali zatrzymani w Bieszczadach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W okolicach Krościenka patrol Straży Granicznej zatrzymał 5-osobową grupę migrantów z Iraku. Cudzoziemcy pieszo, w trudnych zimowych warunkach, nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Zatrzymano również organizatorów przerzutu, którzy przyjechali po odbiór grupy samochodem.

Pięcioosobową grupę obywateli Iraku zatrzymano 1 stycznia na granicy państwa w okolicach Krościenka (gm. Ustrzyki Dolne). Cudzoziemcy to trzej mężczyźni i dwie kobiety w wieku od 19 do 33 lat. Wszyscy posiadali ważne irackie paszporty. Wyjaśnili, że na Ukrainę dostali się legalnie drogą lotniczą, a później samochodem i pieszo w rejon granicy z Polską. Za przerzut z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej każdy zapłacił po 1200 euro. Ostatecznym celem podróży miała być Wielka Brytania.

Po zatrzymaniu grupy, inny patrol Straży Granicznej zatrzymał do kontroli samochód marki BMW na brytyjskich numerach rejestracyjnych, którym podróżowało dwóch mężczyzn w wieku 19 i 20 lat. Byli to legalnie przebywający na terenie Unii Europejskiej obywatele Iranu oraz Iraku, którzy zorganizowali przerzut i zamierzali przewieźć grupę nielegalnych migrantów do Anglii.

W ramach umowy readmisyjnej nielegalni migranci zostali z powrotem przekazani na Ukrainę. Przez następne 3 lata nie będą mogli wjechać do krajów strefy Schengen. Organizatorzy procederu – Irakijczyk oraz obywatel Iranu – również usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa. Jeden z nich przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. Drugi cudzoziemiec nie przyznał się do winy. Decyzję w jego sprawie podejmie sąd.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!