Wiadomości

Nielegalną krajalnię tytoniu ukrywali pod pozorem legalnego handlu wyrobami tytoniowymi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalnie działającą krajalnię i przejęli ponad 2,8 tony suszu oraz krajanki tytoniowej o wartości ponad 2 mln zł. W związku ze sprawą zatrzymano 10 osób.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce, przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym rozprowadzaniem suszu tytoniowego. W skład grupy kierowanej przez małżeństwo z Rzeszowa wchodziło 10 osób z woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Przestępcy rozprowadzali susz oraz krajankę tytoniową na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego. W województwie lubelskim grupa zaopatrywała się w tytoń z nielegalnego źródła.

W pomieszczeniach gospodarczych na jednej z prywatnych posesji zabezpieczono ponadto maszynę do krojenia tytoniu oraz 400 kg suszu przygotowanego do krojenia. W toku prowadzonego śledztwa oszacowano, że organizatorzy przestępczego procederu, w latach 2019 – 2020, rozprowadzili ponad 7 ton suszu tytoniowego wartego 3,5 mln zł. Pierwsze zatrzymania miały miejsce 16 grudnia 2020 roku. Wtedy zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety, w tym małżeństwo z Rzeszowa kierujące grupą. Okazało się, że szefowie szajki prowadzili na co dzień w Rzeszowie legalny punkt handlowy z wyrobami tytoniowymi.

Przestępczy proceder był dla nich dodatkowym źródłem utrzymania. W ostatnich dniach marca br. zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn z grupy. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe. Prokurator Okręgowy w Przemyślu wobec zatrzymanych osób zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz (w odniesieniu do 4 osób) zakazu opuszczania kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!