Felietony

Niektóre zwierzęta widzą szybciej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Małe zwierzęta lub te, które potrafią latać oraz morskie drapieżniki znajdują się w czołówce zwierząt, które najszybciej rejestrują zmiany otoczenia – czytamy na stronie British Ecological Society.

Zespół naukowców badał ponad 100 gatunków zwierząt, koncentrując się na pytaniu o to, jak szybko za pomocą zmysłów rejestrują one zmiany, które dzieją się wokół nich. Wyniki badań przedstawił Kevin Healy z University of Galway (Irlandia) podczas dorocznego spotkania British Ecological Society, które odbyło się w grudniu w Edynburgu.

Takie owady jak ważki czy muszki plujkowate potrafią rejestrować zmiany w otoczeniu z najwyższą częstotliwością spośród badanych gatunków (rejestrują zmiany w szybkością 300 razy na sekundę, czyli 300 herców). Dla porównania ludzie robią to z częstotliwością 65 herców. Wśród kręgowców rekordzistką jest muchołówka żałobna (146 herców). Łososie osiągają 96 herców, a psy 75 herców. Najwolniejsza pod tym względem jest rozgwiazda o nazwie korona cierniowa (0,7 herca).

Jak wyjaśnia Kevin Healy, im wyższa częstotliwość w rejestrowaniu zmian otoczenia, tym skuteczniej zwierzę może manewrować podczas przemieszczania się lub śledzić trajektorię poruszania się ofiary, na którą poluje. Zaskoczeniem podczas badań była obserwacja, że lądowe drapieżniki są pod tym względem wolniejsze w porównaniu z wodnymi.

Zmienność w szybkości postrzegania zmian w otoczeniu nie musi być stała w obrębie danego gatunku. Na przykładzie ludzi widać, że można ją ćwiczyć, tak jak w przypadku bramkarzy futbolowych. Co ciekawe, czasowo przyspieszyć rejestrowanie zmian może również kawa.

Więcej tutaj.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!