Wiadomości

Niedzielski: Ok. 4,5 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson dotrze do Polski w II kwartale br.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakładamy, że ok. 4,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson dotrze do Polski w drugim kwartale – przekazał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia w swoim wpisie na Twitterze przedstawił wnioski ze spotkania z firmą Johnson & Johnson na temat ostatnio dopuszczonej szczepionki jednodawkowej. “To 85 proc. ochrony przed ciężkim przebiegiem od 14 dnia oraz 100 proc. ochrony przed hospitalizacją i zgonem od 28 dnia” – podkreślił Niedzielski.

Opracowana przez Janssen Pharmaceutica, farmaceutyczną część koncernu Johnson & Johnson, szczepionka, by utrzymać swoje właściwości powinna być przechowywana do dwóch lat w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8 st.

Podawana w zastrzyku domięśniowym szczepionka bazuje na niezdolnym do replikacji adenowirusie Ad26, który jest nośnikiem materiału genetycznego, pod wpływem którego organizm zaczyna wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) wirusa SARS-CoV-2. Następnie reagujące na białko wirusa ciało zaszczepionego człowieka zaczyna wytwarzać na niego odporność.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!