Wiadomości

Nie żyje mjr Maria Mirecka-Loryś ps. Marta. Miała 106 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarła major Maria Mirecka-Loryś pseudonim Marta – kombatantka, w czasie drugiej wojny światowej Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Miała 106 lat.

Maria Mirecka urodziła się w 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. W 1937 roku rozpoczęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu drugiej wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a później komendantką Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej.

Po scaleniu NOW z AK awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Po zakończeniu wojny wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 została aresztowana w Nisku na Podkarpaciu. Na wolność wyszła 1 września tego samego roku. Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 opuściła Polskę i wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Działała tam między innymi w Stronnictwie Narodowym, była członkiem Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!