Wiadomości

Ujawniono, jaki sprzęt Ukrainie przekazała Polska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic KRAB – poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. Chodzi o wyposażenie dla trzech baterii artylerii. Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi KRAB-ów.

Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi tych armatohaubic. Dzięki polskiej pomocy Ukraińcy dysponują obecnie co najmniej 24 zachodnimi samobieżnymi armatohabicami. 6 sztuk takiego sprzętu o nazwie Caesar przekazała Francja. Z kolei Niemcy i Holandia zadeklarowały przekazanie łącznie 12 sztuk, ale Berlin tłumaczy, że wciąż trwa szkolenie załóg do obsługi ich Panzerhaubitze 2000. I nie jest znany termin, kiedy sprzęt trafi na wschód.

Przekazywanie ukraińskiej armii nowego sprzętu jest możliwe m.in. dzięki obowiązującej od połowy marca ustawie, która wprowadziła ułatwienia w transferze uzbrojenia do naszych wschodnich sąsiadów. Polska jest drugim największym donatorem sprzętu dla Ukrainy – po USA.

Wśród broni, która trafiła na Ukrainę z Polski, jest około 250 czołgów T-72, haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Prócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electonics, służące m.in. do działań rozpoznawczych. Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate – systemu amunicji krążącej, podobnego do amerykańskich Switchblade.

Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!