Wiadomości

Nie żyje Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu miał 67 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości miał 67 lat. Informację o jego śmierci Interia potwierdziła u polityków PiS.

Ludwik Dorn przez lata był posłem na Sejm oraz marszałkiem V kadencji. Wybierano go do parlamentu w latach 1997-2015. Polityk był również współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007. W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Ludwik Stanisław Dorn urodził się 5 czerwca 1954 roku w Warszawie. To tam uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Potem podjął studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W PRL-u działał jako opozycjonista. W 1976 roku zaangażował się w pomoc dla prześladowanych robotników i związał się z KOR-em. W 1980 r. był aresztowany i zwolniony wskutek porozumień sierpniowych. Wstąpił do NSZZ “Solidarność”. W stanie wojennym był ścigany listem gończym.

Od 1990 Ludwik Dorn zaczął bliżej współpracować z Jarosławem Kaczyńskim. Wsparł także prezydenturę Lecha Wałęsy i po zwycięstwie w wyborach pracował w Kancelarii Prezydenta. Odszedł stamtąd wraz z innymi urzędnikami wywodzącymi się ze środowiska PC po konflikcie braci Kaczyńskich z Wałęsą.

W 2005 roku został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w mniejszościowym rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Wkrótce po tej nominacji został także powołany na urząd wicepremiera. Dwa lata później, w lutym złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra. Premier Jarosław Kaczyński przyjął dymisję jedynie z funkcji ministra.

Z czasem zaczęły się ujawniać kolejne różnice pomiędzy Ludwikiem Dornem a prezes PiS. W listopadzie 2007 r. Dorn złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa PiS, sprzeciwiając się polityce Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zawiesił o w prawach członka partii. Rok później decyzją zarządu partii, Ludwik Dorn został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w 2011 ponownie wystartował z listy PiS, zdobywając mandat. Początkowo pozostawał posłem niezrzeszonym, a następnie przystąpił do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Odszedł z niego w 2012 roku.

W wyborach prezydenckich w 2015 roku poparł Andrzeja Dudę. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskie.

/interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!