Wiadomości

Nie żyje Jean Raspail, wybitny francuski pisarz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmarł Jean Raspail, francuski konserwatywny pisarz, laureat wielu nagród, autor głośnej książki „Obóz świętych”. Miał 94 lata.

Raspail urodził się w 1925 r. W 1973 r. napisał swoją najbardziej znaną książkę „Obóz świętych”, w której zapowiadał zniszczenie europejskiej cywilizacji przez masy imigrantów z krajów Trzeciego Świata. Książka jest dziś uznawana za proroczą przez przeciwników imigracji.

Do innych jego znanych powieści należały m.in. „Sire”, „Pierścień rybaka”, „Król zza morza”. Kilka zostało wydanych także w języku polskim.

Raspail otrzymał wiele nagród literackich, w tym Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej. Pisarz był katolickim tradycjonalistą i zwolennikiem przywrócenia monarchii.

Przed rokiem Raspail zdążył udzielić wywiadu „Tygodnikowi TVP”.

– Mój ojciec zawsze bronił sprawy polskiej, w domu często opowiadał o Polsce. Dla mnie podziw dla Polaków jest więc sprawą niemal organiczną. Podziwiam Polaków tak mocno, jak żarliwie modlę się do Marii Dziewicy. To część mnie samego. Polacy są moją rodziną, choć nie w sensie pokrewieństwa, stanowią część mojej wewnętrznej rodziny. To naród uczciwych ludzi – mówił wtedy.

Jean Raspail zmarł w szpitalu w Paryżu w wieku 94 lat.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!