Wiadomości

Nie żyje były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie żyje były wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Miał 82 lata. O jego śmierci poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

„Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!” – napisał Warchoł na Twitterze.

Ferenc na fotelu prezydenta Rzeszowa zasiada od listopada 2002 r. Ze stanowiska ustąpił w lutym 2021 roku z powodu pogorszenia stanu zdrowia. Na swoje stanowisko zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.

Był ekonomistą. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

Miał bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. ubiegłego stulecia do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radnego Rzeszowa. W styczniu tego roku Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł honorowego obywatela Rzeszowa.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!