Wiadomości

Nie żyje Andrzej Nowak, założyciel zespołów TSA i Złe Psy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

4 stycznia 2022 roku zmarł Andrzej Nowak, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Był założycielem i liderem zespołów TSA i Złe Psy. Miał 62 lata.

O śmierci Andrzeja Nowaka, legendy polskiego rocka poinformowano we wtorek, 4 stycznia na oficjalnej stronie muzyka na Facebooku. “Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji” – napisano.

Andrzej Nowak urodził się 9 kwietnia 1959 w Opolu. W latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył także sesję I Ching. W 1999 założył zespół Złe Psy. Od 2001 ponownie grał w zespole TSA.

Zespół TSA, który w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych zaliczany był do ścisłej czołówki polskich zespołów rockowych, powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza “Whatfora” Zatwarnickiego. Pozyskali oni perkusistę Marka Kapłona, a wkrótce dołączył jeszcze gitarzysta Stefan Machel. W maju 1981 kwartet towarzyszył na koncertach w południowo-wschodniej Polsce węgierskiemu Scorpio, a miesiąc później wygrał “Przegląd Muzyki Młodej Generacji” w Jarocinie. Zespół stał się wówczas niezwykle popularny, zwłaszcza gdy do składu dołączył wokalista Marek Piekarczyk…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!