Wiadomości

Szwecja: Matka oskarżona o zwerbowanie 12-letniego syna do ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

49-letnia obywatelka Szwecji została oskarżona we wtorek o przyczynienie się do zwerbowania jej 12-letniego syna przez terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (ISIS). Chłopiec był żołnierzem w Syrii w latach 2013-16, zginął na wojnie w wieku 16 lat.

Według prokurator Reeny Devgun “nastolatek został na terenie Syrii wyposażony w broń, przeszkolony, a następnie brał udział w misjach bojowych ISIS”. Dowodem są zdjęcia chłopca w miejscach działań wojennych, z terrorystami, a także zabitymi. Materiałem obciążającym jest zapis rozmów między krewnymi.

49-letnia kobieta nie przyznaje się do winy. Grozi jej od czterech lat więzienia do dożywocia. Według gazety “Expressen” oskarżona to Lina Ishaq, która jako 19-latka grała w pierwszoligowym klubie kobiecej piłki nożnej. Następnie przeniosła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie jej poglądy uległy radykalizacji, a później do Wielkiej Brytanii.

W 2013 roku Ishaq wyjechała wraz z ówczesnym mężem i pięciorgiem dzieci do Syrii, gdzie przyłączyła się do IS. Po śmierci małżonka, który zginął na wojnie, kobieta związała się z innym mężczyzną i urodziła kolejne dzieci.

Do Szwecji zwolenniczka IS wróciła w 2020 roku. We wrześniu ub.r. została aresztowana pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych. Wobec kobiety w Szwecji toczyło się postępowanie w związku z bezprawnym otrzymywaniem zasiłków z publicznego systemu zabezpieczenia społecznego w czasie pobytu w innym kraju, ale sprawę umorzono z powodu niemożności ustalenia jej miejsca zamieszkania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!