Świat Wiadomości

Nie dojdzie do mającego się odbyć w Singapurze spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jako powód podał „gniew” i „wrogość” ze strony Pjongjangu.

W dokumencie amerykański prezydent podkreślił, że „nie mógł doczekać się” spotkania. „Niestety z powodu ogromnego gniewu i otwartej wrogości w Waszym najnowszym oświadczeniu sądzę, że obecnie nie jest właściwe odbycie tego długo planowanego spotkania” – czytamy w liście skierowanym do Kim Dzong Una.

Agencje podkreślają, że Trump nie wyjaśnił, o jaki konkretnie komunikat mu chodzi; od ubiegłego tygodnia Pjongjang wydaje oświadczenia, w których sprzeciwia się wezwaniom ze strony USA do „jednostronnej” denuklearyzacji. Reżim również szczególnie mocno wzbrania się przed rozmowami o tzw. libijskim modelu denuklearyzacji Korei Północnej, który przewidywałby całkowite pozbycie się broni nuklearnej przed zniesieniem nałożonych na ten kraj sankcji – zauważa Yonhap.

Trump ocenił w liście, że do spotkania nie dojdzie „ze względu na dobro obu stron, ale na szkodę reszty świata”. Nazwał sytuację „straconą okazją do (osiągnięcia) trwałego pokoju oraz wielkiego dobrobytu i bogactwa”. „Ta stracona okazja to naprawdę smutna chwila w historii” – czytamy.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!