Polska Świat Wiadomości

Komitet Żydów Amerykańskich chce przeszkodzić w kanonizacji polskiego prymasa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) skierował do Watykanu pismo, w którym wyraził  głębokie zaniepokojenie z powodu zgłoszenia przez papieża uznania cnót prymasa Polski w latach 1926-1948, kardynała Augusta Hlonda.

Autorem listu jest rabin David Rosen, dyrektor ds. międzynarodowych spraw międzyreligijnych AJC. Adresatem wiadomości jest kardynał Kurt Koch, przewodniczący papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem.

Pismo zawiera stwierdzenie, że dalsze prowadzenie procesu kanonizacji polskiego kardynała będzie „postrzegana w społeczności żydowskiej i poza nią jako wyraz aprobaty dla skrajnie negatywnego podejścia kardynała Hlonda do społeczności żydowskiej”.

Komitet podał do wiadomości, że Rosen zarzuca Hlondowi wrogość wobec Żydów i  odmowę ws. prowadzenia działań, których celem była ochrona ich społeczności. Stwierdził, że w 1936 roku, w liście papieskim kardynał Hlond potępił Żydów, bo nie uznali Jezusa.

„Dodał również, że dziesięć lat później hierarcha nie spotkał się z polskimi przywódcami żydowskimi, którzy chcieli przedyskutować ich memorandum, w którym przedstawiali ciągłe pojawianie się oskarżeń o rytualne mordy i wynikłe z tego zagrożenie masowymi pogromami. Zażądali oni, aby kardynał Hlond wydał list pasterski w którym miał zainterweniować w sprawie Żydów” – czytamy na kresy.pl.

Według Rosena kardynał Hlond w trakcie spotkania z przewodniczącym Światowej Federacji Żydów Polskich Josephem Tenenbaumem, nie podpisał oświadczenia potępiającego mordowanie Żydów po drugiej wojnie światowej. Dalej rabin twierdzi, że polski duchowny nie potępił też pogromu kieleckiego, a to że do niego doszło obwiniał samych Żydów, którzy mieli być według niego komunistami i zwolennikami komunizmu.

21. maja papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda (1881-1948). Proces trwa od 1992 roku.

Rodzi się pytanie dlaczego Komitet Żydów Amerykańskich wywiera naciski na Watykan, skoro chrześcijaństwo to nie ich sprawa. Wygląda na to, że już niebawem będą nie tylko wybierać ustawy jakie powinniśmy przyjąć, ale i świętych. Pozostaje mieć nadzieję, że państwo Watykan w stosunkach z Żydami jest bardziej konsekwentne i suwerenne niż polski rząd.

Co ciekawe rządzący z aprobatą przyjęli w ubiegłym roku otwarcie warszawskiej filii AJC. Z radością i satysfakcją witamy na polskiej ziemi reprezentantów Komitetu Żydów Amerykańskich – tymi słowami przywitał ich w Polsce prezydent Andrzej Duda.

Źródło: nczas.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!