Gospodarka Polska Wiadomości

Nie będzie podatku od aut spalinowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd warszawski przyjął rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Dotyczy ona m.in. anulowania podatku od aut spalinowych. Ma on zostać zastąpiony dopłatami do kupna samochodów elektrycznych, podstawowo w wysokości 30 tys. zł na pojazdy „ze średniej półki”. Oczywiście zapłacimy za to w innych podatkach.

Nie będzie podatku od aut spalinowych. We wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała o przyjęciu przez Radę Ministrów rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zaznaczyła, że to „bardzo ważna decyzja”. – Jedną z nich jest to, że nie będzie podatku od aut spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne – powiedziała.

Jak wyjaśniła minister, rząd chce przeznaczyć na dopłaty 1,5 mld zł, co przełoży się na dopłaty bazowe rzędy 30 tysięcy złotych. – To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki – oświadczyła. Dodała, że osoby mniej zamożne będą mogły liczyć na „trochę więcej”, a jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać „jeszcze trochę więcej”.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zmiany obeją sześć z siedmiu komponentów Planu. „Rewizją zostało objętych 14 z 55 reform (10 z części grantowej i 4 z części pożyczkowej) oraz 27 z 56 inwestycji (18 z części grantowej i 9 z części pożyczkowej KPO)” – podano w komunikacie prasowym ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.

Poinformowano też, że Fundusz Elektromobilności, z budżetem w wysokości około 1,1 mld euro (ok. 4,9 mld zł), będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Podano, na co zostaną przeznaczone uwolnione środki z części grantowej.

600 mln euro (ok. 2,6 mld zł) zostanie przeznaczone na bezpieczeństwo żywności i tzw. rolnictwo 4.0, w tym m.in. na dodatkowe 86 centrów dystrybucyjno-magazynowych i rynków hurtowych. Wsparcie ma zyskać też m.in. ponad 5300 rolników i rybaków.

Ponadto, 140 mln euro (ok. 605 mln zł) trafi na ocieplenie bloków i kamienic, 373,75 mln euro (ok. 1,6 mld zł) na dopłaty do zakupu aut elektrycznych, a 150 mln euro (648 mln zł) na szpitale powiatowe. Na sprzęt dla nauczycieli klas I-III ma być 40 mln euro (ok. 173 mln zł), a na cyfryzację samorządów – 127 mln euro (ok. 549 mln zł).

Rewizja KPO zostanie przesłana do Brukseli, która ma dwa miesiące na jej formalną ocenę. Przyjęcie zmienionej decyzji planowane jest na połowę lipca br. Z kolei na przełomie lipca i sierpnia powinny zostać aneksowane umowy finansowa i pożyczkowa z KE oraz zatwierdzone tzw. ustalenia operacyjne”.

Warto przypomnieć, że podatek od aust spalinowych został zadeklarowany przez rząd PiS w 2022 roku, keidyto Mateusz Moawiecki zgodził się przyjąć tzw. “kamienie milowe” Eurokołchozu. Ich przyjęcie miało odblokować pożyczkę zwaną też Krajowym Planem Odbudowy.

Polecamy również: Netanjahu boi się wydania nakazu aresztowania go przez Trybunał w Strasburgu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!