Wiadomości

NBP wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie „Hołd pruski” i „Hołd ruski”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środę Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie „Hołd pruski” i „Hołd ruski” – zapowiedział bank centralny. Nowe monety mają być przypomnieniem wizji historii malarza Jana Matejki oraz ważnych wydarzeń z dziejów Polski.

– Monety upamiętniające „Hołd pruski, Hołd ruski” mają być przypomnieniem matejkowskiej wizji historii, ale też ważnych wydarzeń z dziejów Polski. W twórczości Mistrza Jana motyw polskich zwycięstw nad państwami, które potem dokonały zaborów, był obecny od pierwszych, młodzieńczych jeszcze dzieł. Już w 1853 roku stworzył niewielki obraz sztalugowy „Carowie Szujscy przed Zygmuntem III”, który przypominał o klęsce Moskwy w wojnie z Polską na początku XVII wieku. (…) Jeszcze później Matejko zaplanował dwa obrazy, których wspólnym motywem było przedstawienie obcego władcy na klęczkach, w geście hołdu składanego polskiemu królowi. W roku 1882 został ukończony „Hołd pruski”, przedstawiający przysięgę lenną księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna składaną Zygmuntowi Staremu w Krakowie w 1525 roku. Dziesięć lat później Matejko zaplanował stworzenie kolejnego wielkiego malowidła historycznego, przedstawiającego hołd złożony Zygmuntowi III przez wziętego do niewoli cara moskiewskiego Wasyla Szujskiego i jego dwóch braci, co miało miejsce w Warszawie w roku 1611 – pisze Henryk Litwin w folderze emisyjnym.

Na rewersie monety „Hołd pruski” znajduje się wizerunek fragmentu obrazu Jana Matejki pod tym samym tytułem ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Na rewersie monety „Hołd ruski” znajduje się wizerunek fragmentu obrazu Jana Matejki Carowie Szujscy na sejmie warszawskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na awersach monet umieszczono stałe elementy monet: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Monety wchodzące w skład zestawu zostaną wyemitowane w nakładzie do 10 000 sztuk. Cena sprzedaży zestawu będzie wynosić 500 zł brutto. Zestawy będzie można kupić Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2019/2019_26___hold_pruski_pl.pdf

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2019.html#m26

/nbp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!