Wiadomości

Naukowcy pokazali dziś zdjęcie czarnej dziury – to plon wieloletniej pracy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś po raz pierwszy można było zobaczyć, jak wygląda najbliższe otoczenie czarnej dziury. Zdjęcie to finał kilkuletniej pracy zespołu naukowców skupionych wokół programu Event Horizon Telescope, którego celem była obserwacja czarnej dziury znajdującej się w sercu Drogi Mlecznej, czyli naszej rodzimej galaktyki.

– Choć te tajemnicze, kosmiczne obiekty są od lat obecne w naszej wyobraźni, to do dziś znaliśmy je tylko z wzorów i modeli matematycznych – mówi prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego zdaniem, prezentacja jest ważnym wydarzeniem dla świata nauki, dlatego że po raz pierwszy w historii będzie można zobaczyć, jak wygląda najbliższe otoczenie czarnej dziury. To – zdaniem prof. Bulika – pozwoli pogłębić badania i skonfrontować z rzeczywistością choćby część słynnej teorii względności Alberta Einsteina.

Czarna dziura to w skrócie próżnia z jednym punktem (tak zwaną „osobliwością”), do którego przez grawitację przyciągana jest materia. Po przekroczeniu pewnej granicy, czyli tak zwanego „horyzontu zdarzeń”, siła przyciągania jest tak duża, że ulega jej nawet światło.

By stworzyć pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, naukowcy użyli połączonych obrazów wielu teleskopów z całego świata, dzięki temu powstało urządzenie o niespotykanych dotąd rozmiarach – teleskop o rozmiarach sięgających powierzchni kuli ziemskiej. – Im większy teleskop, tym mniejsze szczegóły może zobaczyć – wskazał Bulik.

Obserwacje, których wyniki poznamy w środę, były przeprowadzone w kwietniu 2017 roku. Naukowcy obserwowali czarną dziurę o masie około 4 milionów mas Słońca, znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej.

Prezentacja pierwszego zdjęcia czarnej dziury odbędzie się w Berlaymont Building w Brukseli o godz. 15. W spotkaniu wezmą udział naukowcy odpowiadający za projekt z European Southern Observatory oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!