Wiadomości

Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Weekend pod znakiem uroczystości rocznicowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20 czerwca minie sto lat od rozpoczęcia trwającego dwa tygodnie procesu przejmowania części Górnego Śląska przez administrację II Rzeczypospolitej. Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono Narodowy Dzień Powstań Śląskich, jednak obchody święta rozpoczną się już w sobotę.

W dniu 20 czerwca 1922 roku, wśród nieopisanego entuzjazmu ludności, oddziały Wojska Polskiego wkroczyły na Górny Śląsk. Tego dnia odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia prastarej Ziemi Piastowskiej z Macierzą symbolicznym przejęciem Śląska przez Rząd Polski.

„Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny”

Główne rocznicowe uroczystości odbędą się w weekend w Katowicach, stolicy Górnego Śląska. Świętowanie rozpocznie się w sobotę 18 czerwca piknikiem lotniczym na lotnisku Muchowiec. W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje też okolicznościową monetę.

W sobotę wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W teatralno-muzycznym widowisku Metropolis Silesium 2122, koordynowanym przez muzyka Miuosha i reżysera Roberta Talarczyka, wezmą udział Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh, FDG.Orkiestra, a także aktorzy Teatru Śląskiego.

W sobotę wieczorem odbędzie się też w Parku Śląskim otwarty, plenerowy koncert „Pokolenie 22”, przygotowany przez Biuro Programu “Niepodległa”, w ramach kampanii “Śląsk. Wspólna Sprawa – 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski”.

Nowe aranżacje śląskich, tradycyjnych utworów mają tam wykonywać artyści różnych pokoleń związani przede wszystkim ze Śląskiem: Stanisław Soyka, Justyna Święs, DJ Eprom, Baasch, Renata Przemyk czy Sebastian Riedel. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Aukso oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Główne wydarzenia obchodów zaplanowano na niedzielę, kiedy na katowickim rynku odbędzie się inscenizacja historyczna, a w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla nastąpi otwarcie Panteonu Górnośląskiego, upamiętniającego ważne dla regionu postaci.

Przed południem w Archikatedrze Chrystusa Króla odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji ojczyzny. Udział w niej zapowiedział prymas Polski abp. Wojciech Polak. Szczególne zaproszenie na tę mszę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował do mieszkańców miejscowości i parafii, zaangażowanych w czasie trzech powstań i w okresie plebiscytu.

Po przemarszu z katedry na katowicki rynek rozpocznie się inscenizacja historyczna wjazdu do miasta generała Szeptyckiego na czele wojska. Tym razem przez symboliczną bramę wjechać mają do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

W niedzielne popołudnie zaplanowano uroczyste rozpoczęcie działalności Panteonu Górnośląskiego: nowej instytucji kultury w przyziemiu Archikatedry Chrystusa Króla, współprowadzonej przez samorząd woj. śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorząd Katowic i archidiecezję katowicką. Według założeń wystawa stała panteonu ma upamiętniać wybitne postaci regionu, zasłużone dla jego polskości.

Po południu w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert orkiestry pod dyrekcją José Marii Florencio z Piotrem Sałajczykiem przy fortepianie. W programie: Toccata na orkiestrę Bolesława Szabelskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego i Rapsodia Polska Grzegorza Fitelberga. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR przygotowano bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Orkiestry.

Wieczorem w Katowicach odbędzie się Bieg Bohaterów, którego uczestnicy przebiegną ulicami Katowic trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu – 4,2 km. Będzie ona prowadziła od Pomnika Powstańców Śląskich w centrum miasta – przy rondzie i Spodku – do mety w Parku Śląskim, przy Skwerze Powstań Śląskich.

Po zachodzie słońca na schodach Archikatedry Chrystusa Króla zaplanowano koncert plenerowy, na którym wystąpią m.in. zespół Dżem, zespół Sztywny Pal Azji, Stanisław Soyka, Kasia Moś, Maciej Lipina, Kasia Grzesiek. Według organizatorów ma to być muzyczna podróż w przeszłość, zakończona mappingiem na fasadzie katedry.

Wieczorem przed katedrą odbędzie się koncert, zakończony efektownym mappingiem na elewacji tego monumentalnego obiektu.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!