Wiadomości

Mieszkańców okupowanego obwodu chersońskiego wezwano do jego opuszczenia, aby ułatwić pracę ukraińskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodniczący chersońskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Samojlenko wezwał mieszkańców obwodu chersońskiego do jego opuszczenia, m.in. przez okupowany Krym, co miałoby „ułatwić pracę Sił Zbrojnych Ukrainy” w wyzwalaniu terytoriów.

„Tak, ja uczyniłem takie wezwanie. Dlaczego? Siły Zbrojne Ukrainy muszą mieć pole do działania” – powiedział. Według przewodniczącego Rady Obwodowej wszyscy „ widzieli agonię okupantów przed opuszczeniem Buczy i Irpenia, czy teź jak Rosjanie “wyzwalali Mariupol”, całkowicie niszcząc 400-tysięczne miasto”. “Dla Chersonia taka opcja wyzwolenia jest nie do przyjęcia. I rozumie to prezydent, naczelny dowódca sił zbrojnych i minister obrony” – powiedział.

Przewodniczący Chersońskiej Rady Obwodowej wezwał „wszystkich, którzy mają taką możliwość” do opuszczenia okupowanego terytorium. Jednocześnie przyznał, że obecnie jedyną drogą do zorganizowanego opuszczenia Chersoniu jest przejazd przez tymczasowo okupowany Krym.

„Co do wyjazdu przez Krym, to uważam, że jeśli ktoś ratuje życie i rodzinę, to niech jedzie. Moim zdaniem z moralnego punktu widzenia nie mamy prawa ich potępiać. Tak jak i nie potępiam nikogo, kto pozostaje i czeka na uwolnienie” – powiedział Samojlenko.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!