Felietony

Najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskę można odkrywać na wiele sposobów. Jedną z możliwości są trasy rowerowe, których w naszym kraju jest naprawdę wiele. Specjalnie dla wszystkich miłośników dwóch kółek przygotowaliśmy spis najciekawszych polskich tras rowerowych, które zainspirują do weekendowego wypadu w pięknym otoczeniu przyrody.

Jedną z najdłuższych, a zarazem najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych jest Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy. Liczy ona ponad 2 tys. km i przebiega aż przez pięć województw – świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie i lubelskie. Green Velo to trasa dla zapalonych rowerzystów, którzy mają za sobą dużą liczbę przejechanych kilometrów. Podróż można rozpocząć w każdym punkcie na szlaku, podziwiając niezwykłe krajobrazy i zaliczając lokalne atrakcje, a tych nie brakuje. Możliwość dołączenia się w każdym miejscu, sprawia, że niedoświadczone osoby mogą spokojnie wybrać znacznie krótsze odcinki, dostosowane do ich możliwości.

Cała trasa obfituje w wiele atrakcji – od architektonicznych perełek po pełne urokliwych fauny i flory parki narodowe. Szlak prowadzi przez pięć parków narodowych, które przyciągają rzeszę turystów. Na trasie pomiędzy Elblągiem a Górami Świętokrzyskimi znajduje się wiele zabytków takich, jak katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim czy kompleks klasztorny w Supraślu. Rowerzyści mogą czuć bezpiecznie, gdyż na szlaku ustawiono około 7 tys. znaków drogowych.

Osoby ceniące sobie bardziej wymagające trasy, z większą liczbą podjazdów, powinny wybrać Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. To znakomity szlak prowadzący między wzgórzami, na szczytach których znajdują się piękne twierdze – Orle Gniazda. To jeden z najstarszym polskich szlaków turystycznych. Przebiega przez województwa śląskie i małopolskie, łącząc Częstochowę z Krakowem.

Rowerzystów czekają przeróżne atrakcje – przepiękne skały, jaskinie i bujna przyroda. Podziwiać można malownicze wapienne wzgórza, na których w XIV w. z polecenia Kazimierza Wielkiego powstawały zamki mające strzec ówczesną stolicę – Kraków i chronić granic państwa.

Szlak Orlich Gniazd jest trudny technicznie i fizycznie. Liczne podjazdy wymagają siły w nogach, natomiast zjazdy po nierównościach dobrego panowania nad rowerem. Dużym utrudnieniem są piaszczyste leśne drogi, które zmuszają niedoświadczonych miłośników dwóch kół do pchania rowerów pod górę.

Nie tylko południe Polski jest warte poznania, równie ciekawie wygląda trasy w innych rejonach kraju. Trasy Kaszubskiej Marszruty przebiegają przez niesamowicie piękne tereny Kaszub. Region obfituje we wszystko, co najpiękniejsze – wspaniałe sosnowe i liściaste lasy, wzgórza i doliny, malownicze jeziora oraz rzeki. Kaszuby to również enklawa autentycznego folkloru – żywa do dziś kultura, w tym tradycyjna rzeźba, ceramika, hafty, muzyka oraz taniec.

Najważniejszym punktem są Bory Tucholskie, które zachwycą rowerzystów bujną przyrodą i krajobrazami. Tamtejsze trasy przeplatają się ze sobą i można dowolnie wybrać jej przebieg i długość.

Warto także wspomnieć o trasach w Puszczy Białowieskiej, na terenie których jest kilka szlaków. Jeden z nich zaczyna się w Kosym Moście i prowadzi aż do Starego Masiewa. To jeden z najbardziej popularnych szlaków w tamtym terenie. Po drodze mija się dwie ostoje żubrów, ekspozycję leśnej kolejki wąskotorowej oraz ścieżkę edukacyjną „Przez trzy zbiorowiska”, gdzie można poznać trzy różne typy lasu. To istny rowerowy raj i idealne miejsce na wakacje z dziećmi, które swobodnie mogą poruszać się po tych trasach. Dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu, mogą bić rekordy przejechanych kilometrów.

Jednak jednym z najstarszych szlaków jest Szlak Stu Jezior w Wielkopolsce. Wiele osób startuje w Poznaniu, by potem zobaczyć piękne jeziora – Strzeszyńskie i Kierskie. Na trasie warto zatrzymać się w Zamku Górków, odwiedzić pierwszą w Wielkopolsce drukarnię oraz zobaczyć Sierakowski Park Krajobrazowy.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!