Gospodarka Wiadomości

Naimski: Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej jest dla Polski konieczne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski konieczne – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Rozmowy dotyczą czterech aspektów. Po pierwsze, kwestii gazowych, czego praktycznym rezultatem jest doskonale rozwijająca się współpraca PGNiG z amerykańskimi producentami LNG. Ważne jest też poparcie Amerykanów dla naszego projektu Baltic Pipe” – powiedział Naimski, zapytany, czego oczekujemy po współpracy z USA.

„Po drugie, bezpieczeństwa w sieci. Współpraca jest nawiązana, od strony polskiej bardzo zaangażowany jest operator PSE” – dodał.

Trzecią rzeczą, której oczekujemy po współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest zastosowanie „nowych technologii przeróbki węgla”.

Czwartą rzeczą jest współpraca w technologiach nuklearnych, przy czym Naimski podkreślił, że „nie są w tej chwili potrzebne deklaracje w tych sprawach, ale konkretne rozwiązania i projekty.

„Prowadzone rozmowy przybliżają ten cel” – zaznaczył.

„Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski konieczne” – powiedział Naimski, zaznaczając, że jest to warunek „utrzymania węgla jako źródła energii”.

„Musimy mieć stabilne, duże źródła energii, które nie emitują dwutlenku węgla. To warunek utrzymania mniej więcej połowy produkcji energii z węgla w perspektywie roku 2040” – stwierdził.

/Rzeczpospolita/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!