Wiadomości

Nadleśniczy nie chciał pomnika Brygady Świętokrzyskiej NSZ, interweniował minister

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„W Rząbcu, w miejscu bitwy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z sowietami i ich pachołkami pomnik powstanie, a dla naprawienia błędu nadleśnictwo będzie współfinansować jego budowę. W tej sprawie Lasy Państwowe wszczęły postępowanie wyjaśniające. Cześć i chwała bohaterom!” – napisał na Twitterze minister środowiska Michał Woś. Wpis powstał w reakcji na list nadleśniczego Włoszczowej, który „sugerował rozważenie innej lokalizacji pomnika”.

8 września 1944 roku pod Rząbcem doszło do bitwy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałem komunistycznej Armii Ludowej, wspieranej przez radzieckich spadochroniarzy. Starcie wygrali żołnierze NSZ. Stowarzyszenie Lokalni Patrioci złożyło do miejscowego nadleśnictwa wniosek o budowę pomnika upamiętniającego ich. Fotografię odpowiedzi, która przyszła z nadleśnictwa zamieszczono na Twitterze.

„W związku z otrzymaniem od Państwa wniosku dotyczącego budowy na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe pomnika upamiętniającego wydarzenia, które rozegrały się w okolicach Rząbca we wrześniu 1944 roku, informuję, że zdaniem Nadleśnictwa Włoszczowa bardzo istotny w sprawie jest aspekt środowiskowy” – napisał w liście adresowanym do stowarzyszenia Artur Ratusznik, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa.

„Budowa pomnika może budzić różne emocje ze względu na to, że żyją potomkowie osób, które zginęły w wydarzeniach, które pomnik będzie upamiętniał. W tej sytuacji trudno o zachowanie neutralnego charakteru pomnika, a jego budowanie może być przyczyną niepokojów wśród ludności. W związku z powyższym, w przypadku chęci realizowania inicjatywy, sugeruję rozważenie innej lokalizacji pomnika” – czytamy w liście.

Sprawa wywołała wzburzenie na Twitterze. „Czytam i oczom nie wierzę. Nadleśnictwo Włoszczowa nie zgadza się na budowę pomnika upamiętniającego Brygadę Świętokrzyską, bo żyją potomkowie sowieckich okupantów, z którymi Brygada walczyła, a to mogłoby ich urażać” – napisał dziennikarz Wojciech Wybranowski.

Do sytuacji ustosunkował się minister środowiska Michał Woś. Jak stwierdził, „w Rząbcu w miejscu bitwy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z sowietami i ich pachołkami pomnik powstanie, a dla naprawienia błędu nadleśnictwo będzie współfinansować jego budowę. W tej sprawie Lasy Państwowe wszczęły postępowanie wyjaśniające. Cześć i chwała bohaterom!” – napisał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!