Wiadomości

Nad Polskę dotarło arktyczne powietrze z północy, z każdym kolejnym dniem będzie gorzej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nad Polskę dotarło arktyczne powietrze z północy. IMGW prognozuje, że mrozy utrzymają się w Polsce kilka tygodni, a w najbliższych godzinach spadnie nawet do 40 cm śniegu. Rzecznik IMGW oznajmił, że to nie jest „bestia ze wschodu” – informuje portal TVP Info.

Rzecznik IMGW mówił w TVP Info o syberyjskich mrozach, które już zawitały w Polsce. Pytany, czy to „bestia ze wschodu”, która dotarła do nas z opóźnieniem, mówił, że to raczej ta z północy.

– To powietrze z północy do nas dotarło, to powietrze arktyczne. Te najniższe wartości mamy za sobą, teraz przed nami noce ciut cieplejsze, bo wartości maksymalne rzędu -13 st. – mówił. Jednak długo to nie potrwa. Od nocy ze środy na czwartek wrócą temperatury poniżej -20.

Walijewski powiedział, że w ciągu dnia notowane będą wartości ujemne dwucyfrowe na większości obszaru kraju. Mówił też, że „od południa wchodzi dość aktywny front, na którym pada śnieg, może go być do 40 cm na Lubelszczyźnie”.

– Na krańcach południowych wystąpi strefa opadów marznących. Ta sytuacja jest niebezpieczna, to wszystko potęguje silny wiatr, który powoduje zawieje i zamiecie śnieżne – mówił.

Rzecznik IMGW powiedział też, że przez wiatr ta temperatura, którą odczuwamy, jest niższa o 5, a nawet 7 st. – Wiatr w połączeniu z dużą wilgotnością powoduje, że ta odczuwalna jest zdecydowanie niższa – dodał.

Mówił też, że śnieg, który teraz pada jest dość niebezpieczny, ale na wiosnę, kiedy będzie się topił, będzie zbawieniem dla hydrologów, „bo będzie mniejsze zagrożenie suszą”. – Cieszymy się, że jest śnieg, bo tego brakowało w latach poprzednich – zakończył.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!