Wiadomości

Naczelny dowódca UPA będzie patronem jednej z ulic w Izjumie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Izjumie trwa proces zmian nazw ulic związanych z Rosją. Po Banderze, ulicę w mieście będzie miał naczelny dowódca UPA Roman Szuchewycz, odpowiedzialny za mordowanie Polaków w czasie II wojny światowej.

Władze położonego w obwodzie charkowskim miasta Izium zmieniły nazwy ulic, których patronami były postacie związane z Rosją. To element derusyfikacji wyzwolonego spod okupacji miasta. Jak podała BBC, decyzję o zmianach nazw części ulic podpisał mer Izjumu Wołodymyr Macokin. Jest to już trzecia fala przemianowywania nazw ulic w tym mieście. Macokin przekazał na Facebooku, że władze upamiętniają w ten sposób mieszkańców miasta, którzy stracili życie w trakcie wojny. Ale najwyraźniej nie tylko…

Jedna z ulic będzie nosiła imię Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), zbrodniarza odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. Szuchewycz będzie patronem ulicy, która do tej pory nazywała się Putijnaja (od rosyjskiego słowa put’, co oznacza drogę). Wcześniej patronem jednej z ulic w mieście został inny zbrodniarz Stepan Bandera (przewodniczący OUN-B).

Pisaliśmy o tym tutaj:

W Izjumie pojawiła się ulica Stepana Bandery

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!