Europa Wiadomości

Na Zakarpaciu banderowcy pohańbili węgierską flagę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińscy nacjonaliści zrzucili w niedzielę flagę Węgier z budynku rady miejskiej w Berehowie na Zakarpaciu. Stało się to podczas marszu z okazji 79. rocznicy utworzenia Siczy Karpackiej. – poinformował ukraiński portal Trybuna

Marsz nacjonalistów rozpoczął się o godzinie 14. Jak pisze Trybuna, jego uczestnicy niosąc flagi dwóch oddziałów walczących w Donbasie – oddziału „Karpacka Sicz” i „Legionu Swobody”  a także „Sokoła” (organizacji młodzieżowej partii Swoboda) przemaszerowali głównym placem Berehowa. Przy ścianie pamięci Niebiańskiej Sotni nacjonaliści przeprowadzili apel poległych w wojnie w Donbasie. Zastępca dowódcy „Legionu Swobody” Wasyl Wowkunowycz wygłosił przemówienie na temat utworzonej w 1938 roku Siczy Karpackiej. Chór męski Kupaż wykonał hymn Ukrainy i kilka innych pieśni.

Następnie uczestnicy zgromadzenia przeszli pod konsulat Węgier. Dowódca oddziału „Karpacka Sicz Ołeh Kucyn chciał wręczyć przedstawicielom konsulatu list z wyrazami oburzenia wobec stanowiska Węgier ws. ukraińskiej ustawy oświatowej oraz, jak podaje Trybuna, „wspierania przez Węgry separatyzmu na Zakarpaciu”. W związku z tym, że konsulat był nieczynny, pismo wrzucono do skrzynki na listy. Kucyn zwrócił także uwagę policjantom ochraniającym konsulat, że wszystkie ogłoszenia wywieszone na nim są w języku węgierskim, co uznał za naruszenie ukraińskiego prawa.

Spod konsulatu nacjonaliści poszli ulicą Chmielnickiego pod siedzibę rady miasta. Przedstawiciele oddziału „Karpacka Sicz” za pomocą drzewca swojej flagi zdołali strącić z budynku węgierską flagę, która wisiała na nim zgodnie z postanowieniem miejskich rajców z 2006 roku. Jak pisze Trybuna, flaga już wróciła na swoje miejsce.

Na opublikowanych w internecie nagraniach słychać wznoszone przez nacjonalistów hasła, m.in. „Pamiętaj obcy, tu gospodarzem jest Ukrainiec”, „Jedna rasa, jednej naród, jedna ojczyzna to Ukraina”, „Nasza ziemia, nasi bohaterowie”, „Sława Ukrainie-herojam sława”, „Sława nacji-śmierć wrogom” itp. Na jednym z niesionych transparentów napisano hasło „Ukraińskie Niepodległe Zjednoczone Państwo [Samostijna Soborna Derżawa] od Popradu do Kaukazu”. Odpalono także świece dymne.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!